معرفی جامع موتور بازی‌سازی گیم میکر استودیو (نسخه اول)

0
748
معرفی جامع موتور بازی‌سازی گیم میکر استودیو (نسخه اول)
معرفی جامع موتور بازی‌سازی گیم میکر استودیو (نسخه اول)

همانطور که در مقاله پیشین یعنی مقاله مختصری از موتورهای بازی‌سازی گیم میکر متوجه شدید، درحال حاضر دو نمونه متفاوت از موتور‌های بازی‌سازی گیم‌میکر موجود می‌باشد که یکی از نسخه ها نسخه گیم میکر پایه و دیگری نسخه گیم میکر استودیو می‌باشد.

تفاوت این دو نمونه در رابط کاربری، تجربه کاربری، ابزار‌های موجود و … می‌باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نسخه اول گیم میکر استودیو آشنا کنیم و امکانات آن را تا حد ممکن مورد بررسی قرار می‌دهیم، البته قبل از خواندن این مقاله پیشنهاد می‌کنم که با دیگر موتور‌های بازی‌سازی موفق جهان نیز در مقاله ۱۰ موتور بازی سازی برتر آشنا شوید.

گیم میکر استودیو نسخه ۱

گیم میکر استودیو نسخه اول
گیم میکر استودیو نسخه اول

گیم میکر استودیو به عنوان نسل جدید انجین‌های بازی‌سازی گیم میکر شناخته می‌شود و با امکانات بسیار حرفه‌ای وارد بازار شد.

اولین نسخه گیم میکر استودیو با امکانات منحصر به فردی در حوزه‌های مختلف و همچنین افزایش امکانات برای تولید بازی‌ها در پلتفرم‌های مختلف عرضه شد.

از جمله امکانات منحصر به فردی که گیم میکر استودیو داراست می‌توان به امکانات زیر اشاره کرد:

 • قابلیت دریافت خروجی Executable برای چندین پلتفرم مختلف
 • وجود آموزش‌های قدم به قدم برای تازه کاران
 • آماده‌سازی فایل‌های پیش نمایش برای نمایش قدرت‌های متفاوت این انجین
 • SDK پذیری انجین با توجه به نیاز مارکت‌ها
 • وجود تنظیمات حرفه‌ای برای تنظیم در هر پلتفرم
 • تکمیل شدن بخش اسکریپتینگ برای برنامه نویسان
 • ایجاد راهنمای جامع برای علاقمندان به یادگیری زبان GML
گیم میکر استودیو نسخه ۱
رابط کاربری گیم میکر استودیو نسخه ۱

در زیر به توضیحاتی در رابطه با این انجین و امکانات شایسته آن می‌پردازیم.

محبوبیت این نسخه از انجین در ایران

محبوبیت گیم میکر استودیو در ایران
محبوبیت گیم میکر استودیو در ایران

متاسفانه (یا شاید هم خوشبختانه*) نرم افزار‌های قدرتمند و محبوب تجاری توسط افرادی تحت عنوان Cracker، مورد حمله قرار می‌گیرند و با تغییر در هسته اصلی نرم افزار قوانین بررسی خرید نسخه تجاری را دور زده و امکان استفاده از نسخه تجاری نرم افزار را به صورت رایگان برای کاربران فراهم می‌کنند.

با توجه به این موضوع نسخه‌های کرک شده مختلفی از انجین بازی‌سازی گیم میکر استودیو در دسترس کاربران قرار گرفته است که این نسخه‌ها در ایران نیز بسیار طرفدار پیدا کرده است و بازی‌سازان از ایرانی برای ساخت بازی‌های خود از آن استفاده می‌کنند.

نکته‌ای که بخش خوشبختانه کار است، این است که حداقل می‌توانیم خدا را شاکر باشیم که کاربران ایرانی با توجه به تحریم می‌توانند از این موتور برای بازی‌سازی هرچند که کرکی باشد استفاده کنند، چرا که در صورتی که کاربران ایرانی قصد خرید این انجین را داشته باشند نیز با توجه به تحریم‌ها اجازه خرید گیم میکر استودیو را ندارند.

با‌ این‌حال از کرک بودن یا نبودن بگذریم، محبوبیت گیم میکر استودیو در ایران بسیار بالاست، تا آنجایی که برای آن در وب سایت‌های مختلف آموزش‌های مختلفی تهیه شده است که در آینده در پستی جداگانه در این رابطه هم صحبت خواهیم کرد.

پلتفرم های متفاوت

پلتفرم‌های مختلف
پلتفرم‌های مختلف

امکان خروجی Executable برای چندین پلتفرم مختلف مانند اندروید، iOS، ویندوز، تایزن، لینوکس و… امکان پذیر است، امکانی که در گیم میکر های قدیمی قابل انجام نیست.

در مبحث پلتفرم‌ها به زودی یک مقاله تهیه خواهیم کرد که در آن به صورت کامل به پلتفرم‌ها خواهیم پرداخت.

آموزش های قدم به قدم

آموزش‌های قدم به قدم
آموزش‌های قدم به قدم

آموزش‌های قدم به قدم گیم میکر استودیو به صورت کامل بوده و از مرحله ابتدایی کار را آغاز می‌کند و به شما آموزش می‌دهد که چگونه یک بازی بسازید.

پس از یادگیری مرحله مقدماتی و ساخت بازی‌ها بدون استفاده از یک قطعه کد، شما می‌توانید وارد بخش متوسط شوید و آرام آرام با کد نویسی و هوش مصنوعی آشنا شوید.

پس از پیشرفت در مقاله گذاری آرام آرام می‌توانید بازی‌های تحت شبکه و آنلاین نیز طراحی کنید و آن‌ها را به سرور‌های مختلف جهانی متصل کنید و از بازی‌های خود کسب درآمد کنید.

فایل های پیش نمایش برای نمایش قدرت انجین

پیش‌نمایش‌های کاربردی
پیش‌نمایش‌های کاربردی

گیم میکر استودیو نسخه یک دارای یک سری پیش نمایش‌های زیبا و حرفه‌ای برای نمونه و نمایش قدرت است که شما می‌توانید هرکدام از آنها را با توجه میزان حرفه‌ی خود انتخاب و بررسی کنید.

قابلیت پذیرش SDK های مختلف

قابلیت استفاده از SDK‌های مختلف
قابلیت استفاده از SDK‌های مختلف

SDK‌ها مجموعه‌هایی هستند که سرویس‌ دهنده‌های بازی‌ها برای بهبود تجربه کاربری یا کسب درآمد به شما ارائه می‌کنند. در گیم میکر استودیو نسخه اول این امکان ایجاد شده است که شما بتوانید از SDK‌های مختلف برای بهبود بازی‌های خود استفاده کنید.

از سرویس‌دهنده‌هایی که شما می‌توانید از آنها برای کسب درآمد در بازی‌های خود استفاده کنید می‌توانیم به سرویس‌های زیر اشاره کنیم:

 • سرویس تبلیغاتی Ad Colony
 • سرویس دایره گیمینگ آمازون به نام Amazon Game Circle
 • سرویس‌های بازی‌های Facebook
 • سرویس آنالیز گوگل
 • سرویس تبلیغاتی Google Ads
 • سرویس تبلیغاتی Google Play Services

علاوه بر سرویس‌های خارجی سرویس‌دهنده‌های ایرانی مختلفی نیز هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید:

 • سرویس پرداخت درون‌ برنامه‌ای کافه بازار
 • سرویس پرداخت درون برنامه‌ای مایکت
 • سرویس پرداخت درون برنامه‌ای ایران‌اپس
 • سرویس پرداخت درون برنامه‌ای اول مارکت
 • سرویس پرداخت درون برنامه‌ای کندو
 • سرویس پرداخت درون برنامه‌ای پلازا
 • سرویس تبلیغاتی تپسل

که با اینحال شما می‌توانید از بخش مارکت شرکت YoYoGames نیز SDK ها و ابزار‌های توسعه بیشتری را خریداری داری کنید تا بازی‌های حرفه‌ای تری تولید کنید.

تنظیمات حرفه‌ای

شما می‌توانید تمامی تنظیمات لازم از جمله آیکون‌ها، امکان ایجاد installer و هر چیزی که فکر می‌کنید را در این نسخه از گیم میکر استودیو کنترل کنید.

نسخه آینده

گیم میکر استودیو نسخه ۲
گیم میکر استودیو نسخه ۲

نسخه آینده یعنی نسخه دوم گیم میکر استودیو پس از تولید و موفقیت نسخه اول در اوایل سال ۲۰۱۷ منتشر شد و امکانات بسیار زیادی به آن اضافه شد.

در آینده به این نسخه از گیم میکر نیز می‌پردازیم.

نتیجه گیری نویسنده

گیم میکر استودیو یک نسخه بسیار ارزشمند است که ارزش آن را دارد که در صورت رفع تحریم ها خریداری کنید. امکانات این نسخه بسیار بالاست و پیشنهاد می‌کنم که حتما آن را برای بازی سازی یک بار امتحان کنید.

اگر اطلاعات دیگری در رابطه با موتور بازی‌سازی گیم‌میکر پایه دارید و علاقمندید که آن را با دیگران به اشتراک بذارید، حتما از بخش نظرات پورتال آموزشی استودیو استفاده کنید تا ما و دوستانتان را از اطلاعات خود با خبر کنید. همچنین شما می‌توانید اطلاعات بیشتری در رابطه با موتور بازی‌سازی گیم میکر را در صفحه اختصاصی آن در پورتال آموزشی ۲۲۹ دریافت کنید.

فراموش نکنید که اگر سوالی در رابطه با هرکدام از مقالات قرار گرفته در وب سایت دارید، استودیو ۲۲۹ همیشه پاسخگوی شماست. سربلند و پاینده باشید.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید